Pozerať sa na to, čo funguje vášmu kamarátovi, sestre, kolegovi alebo obľúbenej hviezde Instagramu, nie je príliš dobrý nápad. Napriek tomu, mnoho ľudí práve tu, dostane prvotný impulz na vyskúšanie novej diéty. No moja rada znie, nehľadajte si novú diétu, ale blízkeho priateľa, s ktorým viete kráčať životom.
Samozrejme, že blízkym priateľom sa nám nestane niekto, kým absolútne opovrhujeme alebo sa nám prieči. Tak prečo by ste to robili s potravinami, ktoré vám daná diéta prikazuje? A to KAŽDÝ-JEDEN-DEŇ.
Akákoľvek diéta znejúca tak, že by vám z dlhodobého hľadiska mala znepríjemňovať život, je proste zaručeným problémom. Pretože, zatiaľ čo vaše telo môže prežiť náročnejšie podmienky bez dostatočného prísunu jedla alebo konkrétneho druhu potraviny, vaša myseľ nie. Po frustrácii nakoniec mnohí upustia zo svojho nového super stravovacieho režimu, kedy príde zlyhanie, sklamanie a veľmi často skončia ešte zmätenejší v oblastiach výživy a o pár kíl ťažší, ako keď začínali.
Po skúsenostiach s klientami za posledných 5 rokov, tu je niekoľko príbehov, ktoré som mohla vidieť:
Zlý vzťah č. 1: Janka chcela vyskúšať nízkosacharidovú diétu, no miluje cestoviny. Zo začiatku sa jej veľmi darí, dokonca zhodila pozoruhodné množstvo kilogramov. No problém nastal, keď musela z práce odcestovať na dlhšiu služobnú cestu v Taliansku. Prišlo viac práce, menej času, noví kolegovia a spoločné návštevy reštaurácií.
Zlý vzťah č. 2: Patrik miloval dezerty. No vyskúšal stravovací plán, ktorý sa točil len okolo kuracích pŕs s ryžou 3x denne...takýto režim mu vydržal dva týždne, než začal byť nevrlý a bez energie na každodenné fungovanie.
Zlý vzťah č.3: Rebeka milovala raňajky. Bolo to jej obľúbené jedlo dňa. No počula, že prerušovaný pôst funguje skvelo. Tak začala jesť každý deň až od 12:00 a iba v osemhodinovom okne. Tento vzťah žiaľ nefungoval dobre.
*mená sú samozrejme vymyslené
Tieto problémy sa opakujú stále dokola a dokola. Začína to výberom diéty, pretože znie zaujímavo alebo preto, že fungovala najlepšej kamoške, namiesto uprednostnenia osobných preferencii či zaužívaného životného štýlu. Takýto štart Vás privedie k neúspechu ešte predtým, než si stihnete naplniť chladničku “len tými zdravými potravinami”.
V skutočnosti sa dá vytvoriť vyvážený jedálniček aj tak, že bude obsahovať aj viac sacharidov, aj dezerty a môže alebo nemusí zahŕňať raňajky. Všetko záleží od toho, čo nám individuálne vyhovuje a funguje.
Použite sedliacky rozum a nekomplikujte. Robte drobné zmeny, na ktoré si viete dlhodobo zvyknúť. Trpezlivým prístupom zistíte, čo vám efektívne funguje a dáva zmysel. Každý máme iné telo a iný denný režim. Iné ako naši priatelia, dokonca iné ako naši súrodenci. Tak prečo mnohí siahame po diétach a stravovacích jedálničkoch niekoho iného a nezaujímajú nás skôr personalizované programy, ktoré sú navrhnuté presne podľa vlastných preferencii?
Áno, internetové jedálničky sú lacnejšie. No tak by sme sa nemali pozerať na veci. Najmä v cvičení a stravovaní platí - to, čo je vytvorené konkrétne pre našu osobu, je najlepšie.
Na konci dňa, chudnutie aj tak začína spálením väčšieho množstva kalórií, než zjete (vedci tomu hovoria „kalorický deficit“). Tam to však nekončí, pretože treba zvážiť mnoho ďalších faktorov. Preto je najlepšie poradiť s odborníkom na stravovanie.
Najdôležitejšími časťami akéhokoľvek plánu zdravého stravovania – či už s nízkym obsahom sacharidov, nízkym obsahom tuku alebo čohokoľvek medzi tým – je udržateľnosť. Už som o tom písala mnohokrát.
Štvortýždňové plány na chudnutie sú plné drastických zmien.
Tak isto „tridsaťdňové riešenia“ znejú na papieri skvelo, no po prvých 30 dňoch prinášajú akurát tak nedostatok energie a neustále myšlienky na jedlo.
Schudnúť môžete rýchlo akýmkoľvek spôsobom, no väčšina z tých plánov „rýchlej premeny“ sú neudržateľné spôsoby stravovania.
Jedenie je predsa spoločenské, zábavné a malo by prinášať radosť. Mali by ste cítiť, že máte všetko pod kontrolou a vedieť, že sa môžete postaviť za každé jedlo, prílohu alebo maškrtu.
Najťažšia vec na dôslednom zdravom stravovaní je skutočnosť, že si z toho treba vytvoriť návyk a ten si vyžaduje trpezlivosť, pretože výsledky sa nedostavia tak rýchlo ako by sme túžili. To je dôvod, prečo sme často priťahovaní k najrýchlejšie dostupnému riešeniu, aby sme mohli dosiahnuť požadované výsledky a hneď sa vrátiť k našej „normálnej“ existencii.
Môj návrh: Vyhnite sa drastickým a mnohým zmenám naraz. Vedie to len k ešte väčšej frustrácii. Je v poriadku, ak ste zmätení jedlom a výživou a/alebo neviete, kde začať. Každý sme si tým prešli.
Tak ako svoje telo nepretvoríte každodenným cvičením po dobu 30 dní, nezmeníte svoje telo natrvalo tým, že sa niečomu zaviažete na tak krátku dobu. Je potrebné si vytvoriť návyky, s ktorými viete existovať po zvyšok života.
Samozrejme existujú výnimky, ale ak je vaším cieľom zdravé chudnutie, jeden až dva kilogramy za týždeň – v priemere – sú skvelým cieľom. Čokoľvek rýchlejšie zvyčajne znamená, že strácate viac svalov (a nie tuku).
Mnoho ľudí príliš rýchlo opúšťa svoju cestu chudnutia, pretože si myslia, že uviazli, či už váha stagnuje alebo začnú mať menej času, aj keď sú v skutočnosti stále na správnej ceste, len začnú byť neistí a netrpezliví.
Každý z nás chce zaručené výsledky. A najlepšie expresne rýchle výsledky. No ako sa hovorí “pomaly ďalej zájdeš”, tak to platí aj o chudnutí. Buďte trpezlivý, zavádzajte zmeny postupne, nájdite si spoľahlivé informácie z overených zdrojov, neexperimentujte a načúvajte svojmu telu. No ak si už naozaj neviete rady a točíte sa v bludnom kruhu diét, nebojte sa osloviť odborníka, s ktorým spoločne nájdete dlhodobo udržateľné riešenie so zaručenými výsledkami.
Naša výživová poradkyňa Veronika je Vám k dispozícii. Napíšte jej na stanova@fitfabrik.sk a dohodnite si s ňou osobnú konzultáciu.
FitFabrik
26.09.2024