Najčítanejšie články

Ako dlho trvá vidieť výsledky?

Fitness cesty nie sú lineárne. Je to kľukatá cesta plná klesaní, ale aj strmých stúpaní. Čo si možno málokto uvedomuje je fakt, že existuje veľa faktorov, ktoré môžu ovplyvniť náš pokrok. 

Či už sa nachádzate na svojej fitness ceste alebo sa ešte len chystáte absolvovať svoje prvé tréningy vo FitFabrik, pravdepodobne každého zaujíma, kedy asi uvidí prvé výsledky zo svojho nového režimu. 

Prečo? Pretože výsledky často považujeme za svoju “odmenu” a ak ich nevidíme dostatočne rýchlo, môže nás to demotivovať a na konci dňa, aj odradiť od cvičenia.

V tomto článku si preto rozoberieme očakávania týkajúce sa kondície a taktiež vytvorenia si možnej predstavy, kedy asi svoje prvé výsledky môžeme vidieť.

Ako dlho trvá vidieť prvé výsledky?

FitFabrik - bezplatná konzultáciaŠtatistiky hovoria, že klienti očakávajú prvé výsledky medzi tretím až piatym týždňom. Ak sa do tohto limitu akékoľvek výsledky nedostavia, až 60% klientov prestane s cvičením. Sklamaní, frustrovaní a vyčerpaní. A práve tu sa dostávame k meritu veci. 

Aby nastali zmeny na našom tele, do hry vstupuje mnoho faktorov, ktoré si samozrejme rozoberieme nižšie, no s najväčšou pravdepodobnosťou, môžeme vidieť prvé výsledky po šiestom až ôsmom týždni. K čomu sa mnoho klientov žiaľ nedostane. Problémom je trpezlivosť a tá nám v dnešnej uponáhľanej dobe chýba.

Čo však mnohí prehliadame, sú takmer okamžité zmeny v sile, kondícii a mentálnom zdravý. Poďme si prejsť hmatateľné znaky toho, že sa zlepšujeme.

Zlepšenie sily

Aj keď môže trvať mesiace, kým uvidíme prvé zmeny na svojej postave, často môžeme rozpoznať prvé znamenia na tom, koľko zdvihneme. A ako budeme cítiť, že naše telo silnie, môžeme postupne zvyšovať náročnosť a intenzitu svojho tréningu. Niečo také sa nazýva progresívne zaťaženie. Cieľom akéhokoľvek tréningu by malo byť neustále zlepšovanie a prispôsobovanie sa, takže by sme sa neustále mali snažiť prekračovať svoje limity. 

A ako dlho trvá kým uvidíme výsledky, ak praktizujeme silový tréning?

Pokiaľ ide o silu, prvé zmeny si môžeme všimnúť za menej než štyri týždne. Pravidlom je však postupné zvyšovanie váhy či opakovaní.

Zlepšenie kondície

Aeróbne cvičenia ako beh, rýchla chôdza, plávanie, bicyklovanie, ale aj Spinning, Jumping, HIIT (Vysoko-intervalové cvičenie), posilňujú vzťah medzi našimi pľúcami, srdcom a svalmi. Majú množstvo výhod, vrátane zlepšenie činnosti pľúc, srdca, zníženia vysokého krvného tlaku či zrýchlenia metabolizmu. 

Vyváženie medzi silovým a kardio tréningom, je spoľahlivým spôsobom, ako si vybudovať silnú aeróbnu kondíciu. 

Ako dlho trvá vidieť výsledky, pokiaľ zaradíme aj kardio tréningy?

Nárast vytrvalosti si môžeme všimnúť už vo veľmi krátkom čase, okolo troch až 5 týždňov, pokiaľ vykonávame pravidelné kardio tréningy. 

Zlepšenie mentálnej kondície

Azda každý, kto začal s cvičením môže potvrdiť okamžité zmeny na svojom duševnom zdravý a pohode. Už po prvom tréningu môžeme zaznamenať zvýšenie endorfínov a pocitu radosti. Zahrňuje to tiež lepšie sústredenie, pamäť, vyrovnanosť, spánok, kognitívne funkcie či sebadôveru. Vlastnosti, ktoré sú stále nesmierne podceňované. 

Na opačnej strane mentálnej pohody sa však nachádza mentálne uspokojenie, ktoré predstavuje negatívnu stránku duševného zdravia. Je to stav, do ktorého sa môžeme veľmi rýchlo dostať, ak napríklad očakávané výsledky stále neprichádzajú.

Takémuto stavu sa musíme vyvarovať. V tomto smere pomáhajú veľmi osobní tréneri, ktorí Vás v pravom momente povzbudia, vysvetlia okolnosti Vašej frustrácie a navrhnú efektívne protiopatrenia. 

Čo všetko môže ovplyvniť naše výsledky?

FitFabrik - ako dlho trvá vidieť výsledkyVýkon pri cvičení a za ako dlho možno vidieť výsledky, do značnej miery závisí od jednotlivca. Neustále vysvetľujeme našim klientom, že je dôležité vyhnúť sa porovnávaniu výsledkov a kondície s ostatnými, pretože existuje mnoho prvkov, ktoré môžu ovplyvniť náš pokrok, ako napríklad:

  1. Náš vek: naše telo neustále podlieha zmenám, ktoré prichádzajú s vekom. Vrátane hustoty kostí a svalovej hmoty. V skutočnosti bez silového tréningu, naše telo začína strácať svalovú hmotu približne od 30 roku života. Tento proces je známy ako sarkopénia. Po 30tke môžeme stratiť 3 - 5% svalovej hmoty za desaťročie. Po 40 roku života sa tento úbytok zrýchľuje na približne 1% každoročne. Po 50 roku života môže byť strata ešte výraznejšia, dosahujúc až 10% každoročne.

  2. Aktuálna úroveň kondície: ak s cvičením začíname alebo sa do fitness centra vraciame po dlhšej dobe, hmatateľný pokrok môžeme zaznamenať veľmi rýchlo. Táto rýchlosť pokroku sa však spomalí, takže je dôležité, aby nás tento proces mentálne nezruinoval. 

  3. Typ tréningu: ak túžime vidieť výsledky čo najrýchlejšie, najideálnejšia možnosť je využiť služby osobného trénera, ktorý dokáže pripraviť tréningový plán, len a len pre Vás. Zahŕňať bude typy cvičení, intenzitu, opakovania, dobu odpočinku a dokonca aj dozeranie nad celým procesom. Ak hľadáte lacnejšiu variantu cvičenia s osobným trénerom, potom odporúčame naše tréningy v malej skupinke, kde osobný tréner pripravuje tréningové jednotky podľa zloženia celej skupinky. Ak však idete na to individuálne, odporúčame zaradiť do tréningového procesu čo najväčšiu pestrosť. Napríklad aj silový tréning, beh, chôdzu, ale aj rôzne typy skupinových cvičení.

  4. Pravidelnosť a disciplína: achilova päta väčšiny klientov. Áno, ak chceme vidieť za sebou nejaké výsledky, najmä po silovom tréningu - pravidelnosť je kľúčová. Postupné zvyšovanie váhy, intenzity či opakovaní je zásadné. 

  5. Strava: vyvážená strava a pravidelné cvičenie, idú ruka v ruke. Ak cvičíme a neurobíme žiadne zmeny vo svojom jedálničku, možno nedosiahneme vytúžené výsledky vôbec. Na pamäti treba mať 80:20, kde 80% predstavuje stravu a len 20% cvičenie. Vo všeobecnosti, odporúčame všetkým klientom, ktorí začínajú novú fitness cestu, aby minimálne navštívili našu výživovú poradkyňu na osobnej konzultácii, aby vedeli čo všetko by mali na svojom stravovaní zmeniť. 

  6. Spánok: množstvo spánku, ktoré svojmu telu dáme má obrovský vplyv na energiu na tréningu, ale aj celkovo počas dňa. Spánok je čas, kedy sa naše telo “opravuje” a naše svalové vlákna zotavujú. Doprajte svojmu telu dostatočný spánok 7-8 hodín a máte vyhrané. 

  7. Regenerácia: vo FitFabrik kladieme dôraz na dni odpočinku a aktívneho zotavovania. Regenerácia je kľúčová ako prevencia vyhorenia, podporu svalovej hmoty, regenerácie kĺbov a udržaní sa v tréningovom procese. 

Pre mnohých je kľúčom k udržaniu si motivácie, zmena myslenia. Toto nastavenie má vplyv na takmer všetky spomenuté body. Ak je motivácia vysoká, dodržiavať týchto 7 bodov, nie je pre našich klientov problém. Akonáhle sa však dostaneme do ťažkých situácii, nadšenie opadá a jednotlivé body sa z rovnice strácajú. 

Veríme, že vďaka tomuto článku sa mnohí poučia a pripravia na možné nástrahy dosahovania výsledkov. 

Ak ste si uvedomili, že bude pre Vás jednoduchšia cesta spolupráce s osobným trénerom, napíšte nám na chcemtrenera@fitfabrik.sk. Dostanete od nás bezplatnú konzultáciu, na ktorej si prejdeme všetky Vaše ciele a očakávania.

FitFabrik


Mohlo by ťa zaujímať

Prihlás sa k odberu našich noviniek

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Viac info