Novinky

Yoga ako liek na migrénu: Spoľahlivá cesta k úľave

Migréna, často charakterizovaná pulzujúcou bolesťou na jednej strane hlavy, sprevádzaná nevoľnosťou, závratmi a citlivosťou na svetlo a zvuk, je stav, ktorý zasahuje do kvality života mnohých ľudí. Napriek existencii rôznych liečebných možností zostáva hľadanie spoľahlivej úľavy pre mnohých trpiacich migrénou neustálym úsilím.

FitFabrik - Yoga proti migréneV súčasnosti stúpa záujem o holistické prístupy k zlepšeniu zdravia a liečbe rôznych stavov, vrátane migrény. V tomto kontexte sa yoga stáva dôležitým nástrojom, ktorý nielenže pomáha nájsť harmóniu v mysli a tele, ale môže tiež hrať významnú úlohu pri zmiernení a prevencii migrénových záchvatov.

Yogu precvičujeme aj u nás vo FitFabrik. Cvičíme ju každý utorok a štvrtok o 16:45 a v nedeľu ráno o 7:10. Prihlasovať sa na ňu môžete cez náš rezervačný systém, cez našu mobilnú aplikáciu FitFabrik alebo aj cez našu recepciu na čísle 0917 999 699.

Účinok Yogy na Migrénu

Yoga je viac než len cvičenie; je to životný štýl a filozofia, ktorá sa zameriava na rovnováhu a harmóniu. Pri liečbe migrény môže byť yoga účinným prostriedkom, pretože kombinuje telesné cvičenia, dychové techniky a meditáciu na dosiahnutie celkového zdravia a pohody.

Štúdie ukázali, že yoga môže mať pozitívny vplyv na frekvenciu a intenzitu migrénových záchvatov. Podľa výskumu z roku 2014 sa u ľudí, ktorí pravidelne praktizovali yogu ako súčasť svojho liečebného režimu, pozorovalo značné zlepšenie. Nielenže sa znížila frekvencia a intenzita bolesti, ale tiež sa zaznamenal výrazný nárast vagového tonusu, čo naznačuje zlepšenie periférnej nervovej sústavy.

Aké polohy/pózy sa odporúčajú?

Špecifické yogové pozície môžu k napätiu a stresu prispievať, namiesto toho aby ho zmierňovali. Vzato iné pózy môžu pomôcť zvýšiť krvný obeh a zlepšiť prietok krvi do mozgu. To môže zmierniť akúkoľvek, bolesť alebo pulzujúce pocity, ktoré máte.

Tu sú štyri polohy/pózy, ktoré Vám môžu pomôcť zmierniť vaše príznaky a vyrovnať Vaše fyzické, duševné a emocionálne stavy:

Poloha dieťaťa (Balasana)

FitFabrik - Yoga proti migréne - poloha dieťaťaPohodlne sa posadíme na päty, celé telo je uvoľnené, oči sú privreté, čelo sa dotýka podložky.

 1. V prípade potreby dajte nohy mierne od seba alebo použite blok pod hlavu aby bol chrbát úplne uvoľnený. 

 2. Táto poloha prináša uvoľnenie celého tela.

Aby ste sa dostali z tejto pózy, pomocou rúk sa vytlačte nahor a posaďte sa späť na päty.

Poloha mostu (Bandhasana)
Yoga proti migréne - poloha mostuĽahnite si na chrbát, pokrčte kolená a päty umiestnite na zemi blízko k zadku.

 1. Špičky chodidiel nasmerujte dopredu na šírku Vašej panvy.

 2. Ruky zatlačte pozdĺž tela dlaňami do podložky a ramená zatláčajte tiež do zeme.

 3. Pomaly s nádychom zdvíhajte panvu hore.

Poloha psa hlavou dole(Adho Mukha Svanasana)

FitFabrik - Yoga proti migréne - poloha psa dole hlavouDajte sa do polohy na štyri končatiny(poloha mačky), natiahnite vysoko panvu a navažujte sa na stehná.

 1. Postupne prepínajte nohy.

 2. Snažte sa položiť päty na zem.

 3. Dlane a prsty  sú celou plochou na zemi.

 4. Chrbát je vystretý a snažte sa hrudník tlačiť smerom k stehnám.

 5. Uvoľnite ramená od uší.


Poloha mŕtvoly (Savasana)

FitFabrik - yoga proti migréne - poloha mŕtvolyĽahnite si pohodlne na chrbát a privrite oči.

 1. Nohy rozkročte na šírku bedier, ruky dajte ďalej od tela, s dlaňami nadol alebo nahor.

 2. Uvoľnite si celé telo a prirodzene dýchajte.

Mohlo by ťa zaujímať

Prihlás sa k odberu našich noviniek

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Viac info