Novinky

Ako liečiť poškodené svaly a šlachy? Pomocou ultrazvukovej terapie!

Ak ste utrpeli zranenie svalov, šliach alebo iných mäkkých tkanív, ultrazvuková terapia môže zohrávať dôležitú úlohu v procese vašej rehabilitácie a uzdravenia. Tento neinvazívny, bezbolestný typ fyzioterapie využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na stimuláciu hojenia a regenerácie poškodeného tkaniva. Čo je najlepšie - že ho túto službu poskytujeme aj vo fyzioterapeutickom centre vo FitFabrik.

Ako ultrazvuková terapia funguje?

Ultrazvuková terapia využíva malú sondu, ktorá je priložená priamo na pokožku a aplikuje na ňu vysokofrekvenčné zvukové vlny. Tieto vlny prenikajú do hlbších vrstiev tkaniva a vytvárajú mikromasáž, ktorá má niekoľko dôležitých účinkov:

  1. Zlepšenie krvného obehu: Ultrazvuk stimuluje cirkuláciu krvi a lymfy v ošetrovanej oblasti, čím podporuje zásobovanie kyslíkom a živinami, a tým urýchľuje proces hojenia.

  2. Zníženie zápalu a bolesti: Ultrazvuk má protizápalové účinky a pomáha zmierňovať bolesť a svalovú stuhnutosť spôsobenú zranením.

  3. Uvoľnenie svalov a šliach: Vibrácie vyvolané ultrazvukom uvoľňujú svalové napätie a zlepšujú pohyblivosť a flexibilitu poškodených šliach a svalov.

  4. Stimulácia hojenia: Ultrazvuk podporuje tvorbu nových buniek a tkanív, čím urýchľuje regeneráciu a obnovu poškodenej oblasti.

Kedy je ultrazvuková terapia vhodná?

Ultrazvuková terapia sa s veľkým úspechom využíva pri liečbe rôznych zranení a poškodení mäkkých tkanív, ako sú:

  • Natiahnuté alebo natrhnuté svaly

  • Zápaly šliach (napr. tendinitída, epikondylitída)

  • Kostný výrastok (osteofyt)

  • Pomliaždeniny a regenerácia mäkkých tkanív

  • Burzy (zápal kĺbovej výstelky)

Fyzioterapeuti často kombinujú ultrazvukovú terapiu s ďalšími metódami, ako je manuálna terapia, cvičenie alebo aplikácia ľadu/tepla, aby dosiahli čo najlepšie výsledky.

Ako prebieha ošetrenie ultrazvukom?

Počas ošetrenia fyzioterapeut priloží ultrazvukovú sondu na ošetrovanú oblasť a pohybuje ňou pomaly po pokožke. Sonda vysiela vysokofrekvenčné zvukové vlny, ktoré prenikajú do hĺbky niekoľkých centimetrov pod povrch. Samotný zákrok je úplne bezbolestný a väčšina pacientov ho opisuje len ako pocit tepla v danej oblasti.

Dĺžka a intenzita ošetrenia sa líši v závislosti od závažnosti zranenia, štádia hojenia a cieľov liečby. Zvyčajne trvá 5-15 minút a pacient absolvuje niekoľko ošetrení v priebehu niekoľkých týždňov.

Výhody ultrazvukovej terapie

Popri už spomenutých účinkoch na hojenie a regeneráciu tkanív má ultrazvuková terapia aj ďalšie výhody:

  • Bezbolestnosť a neinvazívnosť - na rozdiel od iných terapií, ako je napríklad akupunktúra, je ultrazvuk úplne bezbolestný a neinvazívny

  • Cielená liečba - umožňuje presne zacieliť ošetrenie na postihnuté miesto

  • Rýchly návrat k aktivite - urýchľuje hojenie a umožňuje skorší návrat k bežným denným a športovým aktivitám

  • Dlhodobé výsledky - pravidelná ultrazvuková terapia vedie k trvalému zlepšeniu stavu a zníženiu rizika recidívy zranenia

Ak ste utrpeli zranenie svalov, šliach alebo iných mäkkých tkanív, neváhajte konzultovať svoj problém s fyzioterapeutom, či by ultrazvuková terapia mohla byť tou správnou voľbou pre vás. Môže to byť kľúčom k rýchlemu a efektívnemu uzdraveniu.

Vo FitFabrik tiež ponúkame terapiu ultrazvukom. Rezervovať si svoj termín môžete na TOMTO ODKAZE.

FitFabrik - fyzioterapia odkaz na rezervácie

Mohlo by ťa zaujímať

Prihlás sa k odberu našich noviniek

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte.
Viac info