Začať svoju cestu u fyzioterapeuta môže byť zmesou zvláštnych pocitov, najmä ak si nie sme istí, čo môžeme očakávať. Môžeme Vás však uistiť, že sa nemáte čoho obávať, pretože ste v dobrých rukách - doslova!
Či už sa chystáte k fyzioterapeutovi po prvýkrát alebo chcete vedieť o benefitoch fyzioterapie, našim cieľom je v tomto článku poskytnúť Vám odpovede na najčastejšie otázky, s ktorými sa stretávajú naši fyzioterapeuti Dianka a Lukáš, a ktoré Vám pomôžu cítiť sa bezpečne pri návšteve fyzioterapeuta.
Aby sme pochopili podstatu fyzioterapie, povedzme kto fyzioterapeut je. Fyzioterapeut je zdravotnícky odborník / špecialista, ktorý je vďaka náročnému štúdiu schopný postarať sa o naše zdravie, špeciálne o stav pohybového aparátu. V úplnej jednoduchosti, by sme mohli povedať, že fyzioterapeut je niekto medzi “doktorom, špecialistom a osobným trénerom”.
Niekedy je to zrejmé. Najčastejšie však preto, že dostaneme odporúčanie od praktického lekára, chirurga, lekára špecialistu alebo dokonca osobného trénera. Alebo preto, že sme mali zranenie, ktoré sa nehojí a stále spôsobuje bolesť alebo obmedzuje našu pohyblivosť.
A to nie sú jediné dôvody, kedy môže byť fyzioterapia užitočná.
Môže pomôcť s radom problémov súvisiacich s nesprávnym držaním tela, bolesťami krku alebo chrbta. Dokáže identifikovať oslabené oblasti alebo oblasti zníženého pohybu, ktoré neskôr v budúcnosti môžu viesť k zraneniam.
Fyzioterapia je vysoko účinná, ako súčasť celkového prístupu k údržbe nášho tela. Jej úlohou je udržať nás bez zranení, pomáha udržiavať silu, mobilitu a úroveň fyzickej aktivity v akomkoľvek veku.
Pravidelná fyzioterapia je kľúčom k bezbolestnému pohybu.
Ak si nie ste istí, či potrebujete fyzioterapeuta, pokojne nám zavolajte na 0915 127 010 alebo napíšte na fyzio@fitfabrik.sk
Úvodná konzultácia vo fyzioterapii je nesmierne dôležitá. Je príležitosťou podeliť sa o pôvod zranenia, či bolestí a na základe toho pochopiť závažnosť stavu pacienta. Častokrát sa nachádza pôvod bolestí v úplne inej časti tela, pretože v ľudskom tele súvisí všetko so všetkým.
Formát úvodnej konzultácie zahŕňa: úvodnú diskusiu, fyzické hodnotenie, posúdenie diagnózy, stanovenie si cieľov a návrh spôsobu liečenia.
Počas úvodnej diskusie vám bude fyzioterapeut klásť radu otázok, ktoré mu pomôžu pochopiť váš životný štýl a zístí ako vaše telo funguje. Samozrejme súčasťou úvodnej konzultácie je aj fyzické hodnotenie, ktoré zahŕňa hodnotenie viacerých faktorov akými sú pohyblivosť kĺbov, stabilita tela, svalová sila a palpácia identifikovaných oblastí.
Na základe posúdenia diagnózy a vášho zdravotného stavu, naši fyzioterapeuti budú môcť vypracovať rehabilitačný plán, ktorý môže zahŕňať kombináciu terapií ako: manuálna terapia, fyzikálna liečba, individuálny rehabilitačný plán či reedukácia pohybových stereotypov.
Fyzioterapia môže pomôcť takmer so všetkým, čo môže ovplyvniť kvalitu pohybu a funkciu nášho tela. Či už ide o liečbu zranení, ktoré sa stanú pri športe alebo bežných zranení, svalové napätie či zníženú funkciu pohyblivosti kĺbov. Stala sa nevyhnutným prvkom pri príprave a zotavení z operácií.
Môže sa taktiež využiť aj pri špeciálnejších prípadoch ako napríklad bolesti u žien v panvovej oblasti. Využíva sa na liečbu rôznych ochorení vrátane riadenia hormonálnych zmien, počas menopauzy, pri bolestiach panvy, prolapse, inkontinencie, bolestiach pri sexe a v neposlednom rade aj počas tehotenstva. U mužov je okrem iného využívaná aj pri erektilnej dysfunkcii a pri ťažkostiach s prostatou.
Najčastejším dôvodom, prečo by ste mohli a mali absolvovať fyzioterapiu je pomoc pri zotaveni po zranení alebo v čase pred a po operácii. Ďalej všetko od rôznych nehôd až po bežné fyzické preťaženia, bolesti chrbta či krku, bolesti súvisiace s prácou alebo životným štýlom, skoliózy alebo ischiatické stavy.
Samozrejme to nie sú jediné dôvody, prečo ľudia vyhľadávajú služby fyzioterapeutov.
Pri liečbe je dôležité zamerať na zdroj problému, nielen na liečbu symptómov a bolestí, ktoré pacient vykazuje. Práve to je podstata fyzioterapie.
Fyzioterapia je často krát využívaná aj v oblasti prevencie. Je to vhodný spôsob, kedy sa identifikuje začínajúci alebo skrytý problém v danej oblasti a navrhne sa spôsob ako tento problém vyriešiť a odstrániť. Zvyčajne tento spôsob fyzioterapie využívajú športovci, ktorí pravidelne súťažia a chcú si udržiavať dlhodobo kvalitný zdravotný stav.
Odpoveď je krátka a jednoduchá. Áno!
Ischiatické problémy sa týkajú dolnej časti chrbta, ktoré sa šíria do jednej nohy v niektorých prípadoch do oboch.
Fyzioterapeut nám poskytne rady o úprave prípadnej zmene pohybových aktivít, ukáže nám spôsoby ako si znížiť akútnu bolesť a postupne vám zlepší mobilitu. Samozrejme každý človek je iný a na každého z nás zaberie iný spôsob rehabilitácie, čiže individuálny prístup je v tomto smere najdôležitejší. Hlavnými metódami pri liečbe ischiatických ťažkostí je manuálna terapia, pohybová liečba, kryoterapia, infračervené svetlo, relaxačné cvičenia a mobilizácie.
Naši fyzioterapeuti vám veľmi radi a vždy ochotne pomôžu k zlepšeniu vášho zdravotného stavu.
Cieľ a obsah fyzioterapeutických sedení závisí od individuálnych potrieb klienta, od jeho cieľov, životného štýlu, práce a okolností, ktoré ho práve priviedli k fyzioterapeutovi.
Naši fyzioterapeuti často využívajú rôzne prístupy a kombinácie:
Rehabilitácia cvičením - zostavenie cvičebného plánu
Manuálna terapia - mobilizácie kĺbov, mäkké techniky, masáž
Opakované testovanie na porovnanie vstupného hodnotenia a následne vyhodnotenie pokroku pri dosahovaní navrhnutých cieľov
Tak isto sa medzi prevenciu vzniku zranení radí a masáž, ktorú naši fyzioterapeuti poskytujú
V prípade, že máte záujem sa rezervovať k jednému z našich fyzioterapeutov alebo na večernú masáž, pohodlne tak môžete spraviť cez náš rezervačný systém NA TOMTO ODKAZE.
Na túto otázku neexistuje správna odpoveď. Je nutné si povedať, že každý z /Pozn. bingo karta heslo #4: dokonalosť / nás je iný, každé ochorenie ja taktiež iné, záleží taktiež aj od stupňa ochorenia a je taktiež potrebné do toho zvážiť ďalšie faktory, ktoré priebeh fyzioterapie ovplyvňujú.
Vo všeobecnosti však pre väčšinu klientov, ktorých liečime postačuje 6 až 12 sedení.
Fyzioterapia má ako taká viacero výhod samozrejme ide to od závislosti ochorenia, poranenie alebo stavu, z ktorého sa liečite.
Môže:
Pomôže vám rýchlejšie a plnohodnotnejšie sa zotaviť zo zranenia, traumy alebo operácie
Obnoví vám vašu mobilitu
Pomôže vám zvládnuť tehotenstvo a rýchlejšie sa zotaviť po pôrode
Zníži a pomôže k odstráneniu bolesti
Zlepší držanie tela a lieči ťažkosti s držaním tela, ktoré súvisia so životným štýlom alebo prácou
Zvýši váš športový výkon
Preventívne sa zameriava na oblasti slabosti, kde by mohlo v budúcnosti dôjsť k zraneniu alebo ďalším ťažkostiam
Zlepšuje kvalitu života